Změna velikosti písma

15. 6. Vít

Zítra: Zbyněk

pocasi

Sobota Zataženo 23/14 °C
Neděle Oblačno 22/14 °C
Pondělí Zataženo 25/14 °C
Úterý Oblačno 32/16 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > Znak a prapor obce Březová

Znak a prapor obce Březová

 

V roce 1995 se začalo hovořit v zastupitelstvu obce Březová o symbolech obce - o znaku a praporu. Na jednom jednání zastupitelstva obce byl pan starosta Vlastimil Bednařík pověřen, aby oslovil heraldickou kancelář pana Pavlů k vyhotovení grafického návrhu znaku a praporu. K této dohodě došlo dne 11. 3. 1996. Tato kancelář se zavázala předat výsledky své práce ke schválení členům zastupitelstva obce nejpozději do 21. 4. 1996. Tyto návrhy byly předloženy, ale těchto několik návrhů nebylo vybráno ani členy zastupitelstva obce ani občany naší obce na veřejné schůzi. V této době došlo k nedorozumění mezi navrhovatelem panem Pavlů a námi. Pan navrhovatel těchto symbolů nerespektoval rozhodnutí občanů a sám o své vlastní vůli, sestavil znak i prapor. Toto vše odeslal na Moravský zemský archiv v Brně. podvýbor pro heraldiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky tyto symboly naší obce přijal dne 7. 11. 1996 a následně schválil v této podobě.

znak obce Březová

Znak - v zeleném štítě dvounohý kentaur se zlatými vlasy, vousy, ohonem a kopyty, držící v pravé ruce stříbrnou vykořeněnou břízku se třemi listy. Prapor byl navržen obdobně. Tato podoba se obecnímu zastupitelstvu vůbec nelíbila. Dokonce došla panu starostovi i pozvánka na 17. 1. 1997, kdy měl tyto symboly, pro nás nepřijatelné, převzít z rukou tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Pan starosta se tehdejšího převzetí nezúčastnil. Okamžitě jednal dál s panem Pavlů o sjednání nápravy v této věci. Po různé písemné korespondenci, požádal pan Bednařík, starosta obce, pana Pavlů, aby přijal pozvání k nám na Březovou, a objasnil členům zastupitelstva a občanům nový návrh obecních symbolů. Po této schůzce se všechny věci pohnuly vpřed a návrh byl na světě, v podobě takové, jaká se zamlouvala všem. Znak - v bílém poli s modrým lemem, posázeným osmi zlatými osmihrotými hvězdami vykořeněná bříza přirozené barvy.

 

prapor

Prapor - modrý list s bílým kruhovým polem o průměru jedné poloviny šířky listu s vykořeněnou břízou. Okolo kruhového pole osm žlutých osmicípých hvězd s černobílým kmenem. Poměr šířky k délce je 2 : 3. Naší obci byl předán dne 6. 9. 1999 schvalovací dekret o užívání znaku a praporu.

Březová vždy příslušela k Lukovskému panství. Autor předkládaného znaku a praporu Březové využil starého pečetního znamení, které obohatil o heraldickou symboliku někdejších významných lukovských pánů - Šternberků.

Starosta obce pan Vlastimil Bednařík a místostarosta pan Jaroslav Šmakal byli pozvání do Poslanecké sněmovny Parlamevlajkantu České republiky, aby dne 6. 12. 1999 z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause, převzali dekret o užívání obecních symbolů znaku a praporu. Na základě tohoto mohla být schválena žádost březovských hasičů pro výrobu hasičského praporu a později také obecního praporu. Hasičský prapor byl vyroben firmou Velebný $ Fam dne 21. 4. 2000. Následně byl 28. 4. 2000 předán hasičům k užívání u příležitosti sta let trvání sboru. Obecní prapor byl zhotoven dne 19. 7. 2000. Tyto dva překrásné prapory se sešly v průvodu a následně byly vysvěceny na slavnostní mši svaté na Luži při oslavách 100 let trvání hasičského sboru na Březové. Tyto obecní symboly nám dnes zkrášlují každou společenskou událost v naší obci. Věřím, že tomu bude i 22. 7. 2007, kdy si připomeneme 600 let trvání naší obce.

 

Zapsal: Zdeněk Kráčalík, místostarosta obce