Změna velikosti písma

20. 7. Ilja

Zítra: Vítězslav

pocasi

Sobota Oblačno 28/18 °C
Neděle Jasno 31/16 °C
Pondělí Oblačno až zataženo s trvalým deštěm 23/18 °C
Úterý Zataženo 26/19 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > 2. Světová válka

2. Světová válka

 

Osvobození Březové

Připomeňme si stručně jak probíhalo osvobození obce Březová

5.května v noci přišlo od Slušovic na Březovou 30 - 40 německých vojáků, kteří se bouřením na dveře rodinných domků, domáhali noclehů. Ale již v šest hodin ráno je polekala a vyplašila sovětská letadla kroužící nad Březovou. Proto rychle obec opustili a utíkali dál, směrem na Holešov. Tři němečtí vojáci se nechali od občanů zajmout a byli pak předáni Sovětské armádě. Osvobození předcházela dělostřelecká přestřelka, kdy sověti měli dělo zakopáno na rakovském kopci a německé dělo bylo ve Hvozdné na Osmeku. Při této přestřelce byla na Březové nejvíce poškozena budova školy, ve které se naštěstí nevyučovalo a menší škody byly na horním konci obce. Tuto dobu přežívala většina občanů ve sklepích domů a nikdo nebyl zraněn.
5.května 1945 vkročili do naší obce příslušníci sovětské a československé armády. Velení sovětů bylo v domě č.p. 43 a československá armáda byla na Nových dvorech.
6. května však tito vojáci již obec opustili a tím pro Březovou válka skončila. Při osvobozování obce přišlo o život šest německých vojáků.

 

Z obecní kroniky vypsal J.Šmakal