Změna velikosti písma

20. 6. Květa

Zítra: Alois

pocasi

Čtvrtek Oblačno 24/14 °C
Pátek Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 29/17 °C
Sobota Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 22/18 °C
Neděle Zataženo 22/16 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost

Současnost

Samostatná katastrální obec Březová leží 6.5 km severozápadně od města Vizovic v nadmořské výšce 348 m. Je rozložena na pozvolném svažitém terénu pod jižními výběžky Hostýnských vrchů a severními svážnicemi Vizovické vrchoviny, těsně v údolí pod přehradní nádrží Slušovice. Původ názvu je patrně odvozen od slova bříza, tedy od specifického druhu dřeviny. Tento strom je také ve znaku obce. Katastr obce má výměru 265 ha a nyní zde žije 503 obyvatel.

První zmínky o Březové jsou známy ze starých kronik již z roku 1407. Další zmínky jsou z roku 1872, kde se název objevuje v současném znění. První řádný záznam v pozemkové knize pochází z roku 1805. Březová vždy v minulosti příslušela k Lukovskému panství podobně jako mnoho dalších v oblasti Moravy. Současný pohled na Březovou
V roce 1936 byla odhalena socha T.G. Masaryka. Ve válečné době byla tato socha ukryta v místní škole. Úkryt byl však vyzrazen a socha zničena. Po válce byla vytvořena socha nová. Socha se vrátila na své původní místo před budovu školy a setrvává zde doposud. Místní národní výbor byl založen v roce 1945, ale od roku 1976 byla správa obce převedena pod MNV Slušovice. Tato správa trvala až do roku 1990, kdy se obec Březová opět osamostatnila.
V roce 1999 byl zpracován návrh obecních symbolů a 12. listopadu 1999 schválila Poslanecká sněmovna přijetí těchto symbolů obce. Ve 20. století bylo dle finančních možností obce přistoupeno k budování infrastruktury obce. K obci Březová patří také osada Nové Dvory, kde jsou v současnosti rozvíjeny podnikatelské aktivity.

Současné okolí je převážně zemědělského charakteru, uzpůsobené pro pastevní chov skotu.
V obci existují různé spolky, z nichž nejaktivnější jsou TJ Sokol a Sbor dobrovolných hasičů. Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1900.
V roce 2000 oslavil sbor 100 let založení. Obec k této příležitosti předala sboru prapor, který byl poté slavnostně vysvěcen na sv. Hostýně. Sbor se hojně účastní na požárních soutěžích v celém okrese. TJ Sokol Březová byla oficiálně založena v roce 1944. Od roku 1984 se hraje již na třetím hřišti, které si sami členové TJ svépomocí vybudovali. Po mnoho fotbalových generací se vždy střídavě hrála soutěž IV. a III. třídy. Až v roce 2000 dosáhl fotbalový oddíl historického úspěchu a postoupil do okresního přeboru. Po jednoroční pauze v roce 2001 se zásluhou všech hráčů, trenérů a realizačního týmu vrací opět do vysněného okresního přeboru. Mimo I. mužstvo dospělých se rovněž vychovávají nástupci - mládežníci, kteří dosahují taktéž střídavých úspěchů. V obci pracuje také Svaz zahrádkářů, myslivecké sdružení "Březina", Unie rodičů a v roce 2007 byl založen Klub důchodců.