Změna velikosti písma

21. 4. Alexandra

Zítra: Evženie

pocasi

Neděle Oblačno 8/1 °C
Pondělí Zataženo 7/0 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 7/0 °C
Středa Oblačno až zataženo s občasným deštěm 6/3 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Spolky v obci > Myslivecké sdružení Březina

Myslivecké sdružení Březina

 

Mezi činné složky při obecním úřadu v Březové patří také členové Mysliveckého sdružení Březina, které v současné době sdružuje občany Březové, Hrobic a Slušovic. Dříve si honební pozemky v naší obci pronajímal továrník Jirousek ze Zlína. Někdy v letech 1946 až 1948 bylo utvořeno Myslivecké sdružení Březová. V polovině padesátých let se myslivost sdružuje ve větší celky a tak vzniká nové Myslivecké sdružení Březová–Ostrata–Hrobice.

V této době je v honitbě nejvíce rozšířena užitková zvěř - zajíc polní, bažant, koroptev a z vysoké zvěře pak zvěř srnčí. Ze zvěře škodné pak liška obecná, jezevec, kuna lesní a kuna skalní. Z pernaté škodné je to káně lesní, jestřáb, krahujec a poštolka.
Ve druhé polovině 70. let začínají stavy drobné zvěře jak srstnaté tak zvěře pernaté rapidně klesat až na minimum. Členové sdružení se snaží tyto stavy zvednout, ale to se vůbec nedaří.
V 80. letech se pak sdružuje nový celek a to myslivecké sdružení Březina se sídlem ve Slušovicích.
Do tohoto sdružení již nevstupují myslivci z Ostraty a tak nový celek tvoří myslivci Březové, Hrobic a Slušovic. Myslivci se snaží obnovit stav bažantů a za přispění JZD Slušovice zakládají na Nových Dvorech v areálu bývalého vepřína, odchovnu bažantů a vypouští je do různých lokalit honitby.
Ale ani tímto způsobem se nedaří stavy bažantů pozvednout.
V 90. letech si členové MS pronajímají další honební pozemky od singulárních společností v Březové, Slušovicích a Hrobicích, které jsou v katastru obce Trnava.
V současné době je v naší honitbě nejvíce zvěře srnčí a zvěře černé (prase divoké) a dále se zde vyskytuje zvěř daňčí. Z naší obce je členy mysliveckého sdružení Březina celkem sedm občanů. Myslivecké sdružení Březina obhospodařuje 1250 ha honebních pozemků.

M. Jurčík